Pokud si zvyknete usínat a vstávat každý den ve stejnou dobu, bude pro vás vstávání příjemnější. Dostatek spánku je totiž klíčový pro regeneraci těla.
Ideální doba spánku pro dospělého člověka je v rozmezí 7–8 hodin. V knize „Proč spíme“ autor M. Walker vysvětluje, co se s vámi děje, když spíte méně než šest hodin denně. S takovým režimem oslabujete svůj organismus, což vede k vyššímu riziku onemocnění (rakovina, Alzheimerova choroba, kardiovaskulární onemocnění), říká autor.
Možná jste sami na sobě zažili, že pokud jste nevyspalí, máte větší chuť na jídlo. Může za to fakt, že tělo mění hladinu dvou hormonů. Jednak produkuje vyšší hladinu hormonu ghrelinu (tzv. hormon hladu), který vyvolává pocity hladu. A zároveň menší hladinu hormonu leptin, který upozorňuje na to, že jste nasycení. Což může vést k postupnému přibírání na váze.
Pokud vám dělá problém usínat pravidelně ve stejnou hodinu, nastavte si upomínku alespoň 1 hodinu před tím, než chcete jít spát. Vytvoříte si tím čas na vyřešení zbylých povinností a zklidnění těla i mysli.