• Domů
 • Blog
 • Jak vybrat nejlepší tkaninu pro Váš čalouněný nábytek?

Jak vybrat nejlepší tkaninu pro Váš čalouněný nábytek?

08. Březen 2018

Chystáte se ke koupi nové sedací soupravy nebo křesla a nevíte si rady, jakou potahovou látku…

Chystáte se ke koupi nové sedací soupravy nebo křesla a nevíte si rady, jakou potahovou látku zvolit? Nakoukněte do našeho článku…

Na trhu se můžeme setkat se dvěma typy tkanin, jsou to látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky patří bavlna, len a hedvábí. K těm syntetickým řadíme akryl, nylon nebo polypropylen. Při čalounění nábytku se často používá kombinace směsí přírodních a syntetických vláken, moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností přírodních a syntetických vláken a vhodně je kombinovat. Pro čalounění v aktivní domácnosti jsou více vhodné látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem, jelikož jsou více odolné.

Potahová látky pro čalounění je možné si vybrat z široké nabídky a v případě, že se Vám látka přestane líbit, můžete nábytek nově potáhnout a získáte tak nový originální kus nábytku ve Vašem interiéru. V oblasti čalounění je moderním trendem použití látky s tzv. nešpinavou úpravou. Tyto látky jsou upraveny různými chemickými prostředky nebo jsou vylepšeny jejich fyzikální vlastnosti pomocí teflonu. Protišpinivá úprava látky zamezuje proniknutí barviva a tekutin do potahové látky, což znamená, že při zašpinění sedací soupravy, zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny, zabráníme znehodnocení látky. Na trhu se můžeme setkat s mnoha druhy potahových látek – Alcantra, Palas, Napoleon, Carabu, Velor, Žinylka, Mikroplyš, Kůže, Eko kůže a mnoho dalších…

Jelínek sedací souprava Noe

KVALITA POTAHOVÉ LÁTKY

Spotřebitel by měl vždy věnovat pozornost vlastnostem a kvalitě vybrané látky. Důležitým parametrem je odolnost proti oděru (otěruvzdornost), tato hodnota udává stupeň odolnosti proti „ošoupání“ látky a často bývá udávána pod názvem Martindale. Látky mají většinou hodnotu Martindale 20 000 – 45 000 cyklů. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání uvedených cyklů je na potahové látce vidět „ošoupání“. Pro běžné používání v domácnosti vyhovují látky, u kterých se Martindale pohybuje v rozmezí 20 000 až 30 000 cyklů. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě vyšší odolnost. Před samotným výběrem látky je tedy dobré zvážit umístění nábytku v domácnosti a jeho vytíženost.

Dalším z důležitých parametrů je stálobarevnost, tedy schopnost potahové látky zachovat si barevnost po několik let. Pokud si zvolíte látku, která je dražší, a to díky obsahu dalších složek jako je např. teflon, který způsobuje lepší vodoodpudivost nebo směsi silikonů, nečekejte, že potahová látka bude mít lepší vlastnosti jako takové, jen jsou tímto vylepšeny její technické parametry.

JAK PRODLOUŽIT ŽIVOTNOST POTAHOVÝCH LÁTEK

 • Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné čištění a ošetřování, čímž se dá výrazně prodloužit životnost potahoviny
 • Potahové látky se ošetřují šamponováním běžnými šamponovacími prostředky
 • Při čištění používáme měkkou houbu či šamponovací hubici, nikdy však nesmí dojít k celkovému smočení látky
 • Skvrny vzniklé politím je nutné okamžitě vyčistit
 • Skvrny netřeme, pouze odsáváme pomocí čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek
 • Tkaninu nečistíme ani kartáči s drsným povrchem
 • Na tkaninu nenecháváme působit drsné předměty (nýty riflí, tvrdé švy apod.)
 • Potahové látky můžou ničit také drápky domácích zvířat
 • na látky nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným vysáváním hubicí bez kartáče
 • textilním vláknům a také barvám škodí přímé sluneční světlo, proto se doporučuje používání závěsů, markýz a žaluzií
 • pokud mají křesla a pohovky oboustranné polštáře, je dobré je pravidelně obracet, aby se opotřebovávaly stejnoměrně
  Desingblok křeslo Candy

MYSTIC

Tkaná potahová látka ze 100 % polyesteru, která je velmi příjemná na dotek. Díky technologii Aqua clean je možné se zbavit skvrn jednoduše čistou vodou. Látka se velmi dobře přizpůsobuje detailům čalouněného nábytku, včetně nařasení. Tato látka je velmi vhodná i pro náročné použití ve veřejných interiérech.

Oděruvzdornost: 150 000 cyklů Martindale
Složení: 100 % polyester

CATANIA

Moderní a kvalitní potahová látka, při jejíž výrobě bylo využito nano technologie a která se díky vlastnosti Aqua clean velice jednoduše ošetřuje a čistí se jen obyčejnou vodou. Velice snadno lze odstranit skvrny od propisky, fixy, kakaa, čokolády, kečupu apod. K vyčištění Vám postačí pouze hadřík či papírové ubrousky a troška vody, kterými skvrnu setřete. Díky vysoké odolnosti proti odírání je maximálně vhodná pro výrobu sedacího nábytku.

Oděruvzdornost: 35 000 cyklů Martindale
Složení: 30 % bavlna, 70 % polyester

ASTORIA

Velmi kvalitní látka s nanovelovou úpravou, která má atraktivní vzhled a je velmi příjemná na dotek. Díky nanovelové úpravě, kde se vlákna upravují už při tkaní a to nejen na povrchu jako u jiných typů látek, se zvyšuje odolnost látky vůči oděru a umožňuje opravdu snadné ošetřování látky a nejjednodušší odstraňování skvrn.

Oděruvzdornost: nad 100 000 cyklů Martindale
Složení: 100% PES

KŮŽE

Kůže pro nábytkářství se získávala nejčastěji z hovězího dobytka, ale často také z koní, vepřů, koz a ovcí. Před použitím je nutné z kůže odstranit srst, zbytku tuku, masa a nečistot. Kůže je příjemná a hebká na dotek, ale přitom má silný a odolný povrch, který se nedá lehce protrhnout či poničit. Na údržbu je nenáročná, lehce udržovatelná od prachu, a proto je velmi vhodná i pro alergiky. Tipy jak pečovat o kůži a další zajímavosti najdete na našich stránkách v brožuře https://www.jelinek.eu/wp-content/uploads/2018/02/Brochure-Kuze-Pavlat_CZ-email-s-logy.pdf.

AQUA CLEAN

Povrchová úprava látky, která umožňuje odstranit skvrny pouze pomocí vody. Díky tomu je údržba velmi jednoduchá a skvrny odstraníte za minimum času. S Aqua cleanem lze odstranit většinu skvrn vzniklých v domácnosti (víno, inkoust, omáčky, tuk, bláto, čokoláda, krém atd.) a ušetří Vám tak mnoho času stráveným čištěním.

Jak funguje AQUA CLEAN?

Jedná se o pokročilou ochranu Vaší čalouněné sedačky. Jednotlivá vlákna jsou pokryta neviditelnou molekulární vrstvou, která zabrání proniknutí nečistot do látky. Více informací: https://www.aquaclean.com/CZ_cz/jak-funguje-aquaclean

NÁVOD K ČIŠTĚNÍ SKVRN – POUZE VE TŘECH KROCÍCH

Péče, na které si zakládáme

Proč si udělat radost u nás

Poskytujeme nadstandardní
5letou záruku na veškerý
nábytek a matrace.

Poskytujeme nadstandardní
5letou záruku na veškerý
nábytek a matrace.

Na kvalitním zpracování
si potrpíme i v místech,
která nejsou vidět.

Na kvalitním zpracování
si potrpíme i v místech,
která nejsou vidět.

I po skončení záruky
poskytujeme dále servis a kdykoliv
za vámi přijedeme.

I po skončení záruky
poskytujeme dále servis a kdykoliv
za vámi přijedeme.

Nábytek vyrábíme
z masivního dřeva
a bez toxických látek.

Nábytek vyrábíme
z masivního dřeva
a bez toxických látek.