Menu
zavřít
 • Domů
 • Blog
 • Jak vybrat nejlepší tkaninu pro Váš čalouněný nábytek?

Jak vybrat nejlepší tkaninu pro Váš čalouněný nábytek?

08. Březen 2018

Chystáte se ke koupi nové sedací soupravy nebo křesla a nevíte si rady, jakou potahovou látku zvolit? Nakoukněte do našeho článku…

Na trhu se můžeme setkat se dvěma typy tkanin, jsou to látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky patří bavlna, len a hedvábí. K těm syntetickým řadíme akryl, nylon nebo polypropylen. Při čalounění nábytku se často používá kombinace směsí přírodních a syntetických vláken, moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností přírodních a syntetických vláken a vhodně je kombinovat. Pro čalounění v aktivní domácnosti jsou více vhodné látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem, jelikož jsou více odolné. Na trhu se můžeme setkat se dvěma typy tkanin, jsou to látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky patří bavlna, len a hedvábí. K těm syntetickým řadíme akryl, nylon nebo polypropylen. Při čalounění nábytku se často používá kombinace směsí

přírodních a syntetických vláken, moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností přírodních a syntetických vláken a vhodně je kombinovat. Pro čalounění v aktivní domácnosti jsou více vhodné látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem, jelikož jsou více odolné.

Potahová látky pro čalounění je možné si vybrat z široké nabídky a v případě, že se Vám látka přestane líbit, můžete nábytek nově potáhnout a získáte tak nový originální kus nábytku ve Vašem interiéru. V oblasti čalounění je moderním trendem použití látky s tzv. nešpinivou úpravou. Tyto látky jsou upraveny různými chemickými prostředky nebo jsou vylepšeny jejich fyzikální vlastnosti pomocí teflonu. Protišpinivá úprava látky zamezuje proniknutí barviva a tekutin do potahové látky, což znamená, že při zašpinění sedací soupravy, zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny, zabráníme znehodnocení látky. Na trhu se můžeme setkat s mnoha druhy potahových látek – Alcantra, Palas, Napoleon, Carabu, Velor, Žinylka, Mikroplyš, Kůže, Eko kůže a mnoho dalších…

Jak se v látkách vyznat?

Kvalita potahové látky

Spotřebitel by měl vždy věnovat pozornost vlastnostem a kvalitě vybrané látky. Důležitým parametrem je odolnost proti oděru (otěruvzdornost), tato hodnota udává stupeň odolnosti proti „ošoupání“ látky a často bývá udávána pod názvem Martindale. Látky mají většinou hodnotu Martindale 20 000 – 45 000 cyklů. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání uvedených cyklů je na potahové látce vidět „ošoupání“. Pro běžné používání v domácnosti vyhovují látky, u kterých se Martindale pohybuje v rozmezí 20 000 až 30 000 cyklů. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě vyšší odolnost. Před samotným výběrem látky je tedy dobré zvážit umístění nábytku v domácnosti a jeho vytíženost.

Dalším z důležitých parametrů je stálobarevnost, tedy schopnost potahové látky zachovat si barevnost po několik let. Pokud si zvolíte látku, která je dražší, a to díky obsahu dalších složek jako je např. teflon, který způsobuje lepší vodoodpudivost nebo směsi silikonů, nečekejte, že potahová látka bude mít lepší vlastnosti jako takové, jen jsou tímto vylepšeny její technické parametry.

Jak se o látky starat?

Jak prodloužit životnost látek?

 • Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné čištění a ošetřování, čímž se dá výrazně prodloužit životnost potahoviny
 • Potahové látky se ošetřují šamponováním běžnými šamponovacími prostředky
 • Při čištění používáme měkkou houbu či šamponovací hubici, nikdy však nesmí dojít k celkovému smočení látky
 • Skvrny vzniklé politím je nutné okamžitě vyčistit
 • Skvrny netřeme, pouze odsáváme pomocí čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek
 • Tkaninu nečistíme ani kartáči s drsným povrchem
 • Na tkaninu nenecháváme působit drsné předměty (nýty riflí, tvrdé švy apod.)
 • Potahové látky můžou ničit také drápky domácích zvířat
 • na látky nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným vysáváním hubicí bez kartáče
 • textilním vláknům a také barvám škodí přímé sluneční světlo, proto se doporučuje používání závěsů, markýz a žaluzií
 • pokud mají křesla a pohovky oboustranné polštáře, je dobré je pravidelně obracet, aby se opotřebovávaly stejnoměrně

Kůže

Kůže pro nábytkářství se získávala nejčastěji z hovězího dobytka, ale často také z koní, vepřů, koz a ovcí. Před použitím je nutné z kůže odstranit srst, zbytku tuku, masa a nečistot. Kůže je příjemná a hebká na dotek, ale přitom má silný a odolný povrch, který se nedá lehce protrhnout či poničit. Na údržbu je nenáročná, lehce udržovatelná od prachu, a proto je velmi vhodná i pro alergiky. Tipy jak pečovat o kůži a další zajímavosti najdete na našich stránkách v brožuře.

Povrchová úprava látky

Aquaclean

Povrchová úprava látky, která umožňuje odstranit skvrny pouze pomocí vody. Díky tomu je údržba velmi jednoduchá a skvrny odstraníte za minimum času. S Aquacleanem lze odstranit většinu skvrn vzniklých v domácnosti (víno, inkoust, omáčky, tuk, bláto, čokoláda, krém atd.) a ušetří Vám tak mnoho času stráveným čištěním.

Jak funguje AQUACLEAN?

Jedná se o pokročilou ochranu Vaší čalouněné sedačky. Jednotlivá vlákna jsou pokryta neviditelnou molekulární vrstvou, která zabrání proniknutí nečistot do látky. Více informací na webových stránkách výrobce.

Návod na čištění ve třech krocích

 1. Z čalounění odstraňte zbytky nečistot

Skvrnu navlhčete vodou, buď přímo, nebo savým mokrým a vyždímaným hadříkem. Pár sekund počkejte.

Přitlačte hadřík na skvrnu a jemně ji krouživými pohyby stírejte. Pokud skvrna nezmizí úplně, proces opakujte, dokud není zcela odstraněna.

Tipy jak čistit jednotlivé druhy skvrn najdete na stránkách výrobce.

Hodnoty, na kterých si zakládáme

Proč si udělat radost u nás

Vyrobeno na Valašsku

Pokračujeme v rodinné tradici a řemeslné ruční práci už od roku 1897.

Kvalita a udržitelnost

Náš nábytek z masivního dřeva vám vydrží po generace.

Lidský dotek a ruční práce

Každý náš výrobek projde pod rukama desítky lidí.

Rozumíme zdravému spánku

Již 30 let vyrábíme na míru ortopedické lamelové matrace SÁRA.

Naše služby od A do Z

Od návrhu interiéru až po vlastní dopravu a montáž po celé ČR a SR.