Menu
zavřít

10 zásad zdravého spaní

15. Únor 2017 Tipy a triky

Kvalitní spánek je důležitým základem naší energie a dobré nálady během dne. Stejně tak velice úzce souvisí s naším dobrým zdravotním stavem. Pokud se tedy chcete během spánku cítit pohodlně a zároveň si skutečně dobře odpočinout, je důležité se řídit několika zásadami zdravého spaní.

10 zásad zdravého spaní

Desatero zdravého spaní

1. Anatomicky správná podpora těla

Matrace musí dostatečně pevně a přitom citlivě zkopírovat tvar těla v jakékoliv poloze a správně jej podepřít. V poloze na boku tak zůstává osa páteře rovná, při ležení na zádech ve svém přirozeném fyziologicky zakřiveném tvaru.

2. Matrace musí „dýchat“

Materiály v matraci musí být prodyšné a zaručit tak dostatečnou výměnu vzduchu. Také je důležité, aby i konstrukce matrace poskytla prostor pro odvětrávání vlhkosti. Pokud jsou materiály a konstrukce matrace neprodyšné, může se vytvářet nežádoucí vlhké prostředí pro roztoče, bakterie a plísně.

3. Správná tvrdost matrace na míru uživatele

Při výběru matrace myslete na to, aby ji bylo možno přizpůsobit hmotnosti uživatele. Jedině tak dokáže matrace optimálně reagovat na Vaši váhu a tělo správně podepře v jeho křivkách. 

4. Dostatečný prostor pro spánek

Pohodlný spánek vyžaduje dostatečně velký lehací prostor. Délka lůžka by měla přesahovat výšku postavy minimálně o 20 centimetrů, ideální šíře jednolůžka je 90 centimetrů (dvoulůžko min. 160 cm).

5. Matrace by měla být pevně fixována v posteli

Lehací plocha by měla být fixována (např. bočnicemi), abyste v noci z lůžka nesklouzávali. Odborníci doporučují zapustit spodní hranu matrace nejméně 5 cm pod horní hranu bočnice.

6. Snímatelný a pratelný potah

Pro správnou hygienu matrace je vhodné mít  snímatelné prací nebo omyvatelné potahy. Samozřejmostí by pak mělo být časté praní ložního prádla v teplotách nad 60°C.

7. Zdravotní nezávadnost materiálů

Veškeré použité materiály (rámy postelí, nosné rošty, matrace, lůžkoviny) musí být zdravotně nezávadné. Užití přírodních materiálů pomáhá svými vlastnostmi nejlépe navodit pocit útulného, klidného a bezpečného místa pro spánek.

8. Příjemná barevnost interiéru

Při výběru lůžkovin, postele a celého interiéru ložnice dejte přednost uklidňujícím nedráždivým barvám. 

9. Anatomický polštář

Anatomicky tvarovaný polštář citlivě podepře krční páteř. I ta nejlepší matrace ztrácí svůj význam, pokud ulehnete na naducané polštáře.

10. Čerstvý vzduch v ložnici

Jen ve větrané ložnici lze plnohodnotně odpočívat. Nezapomínejte na přirozený přísun čerstvého vzduchu – podpoří relaxační účinky spánku. Postel by také neměla být umístěna pod oknem (kde tzv. protahuje) ani v přímé blízkosti topného tělesa. Do ložnice by neměl pronikat vnější hluk nebo umělé světlo. 

Už jste vyzkoušeli naše matrace JELÍNEK?

Hodnoty, na kterých si zakládáme

Proč si udělat radost u nás

Vyrobeno na Valašsku

Pokračujeme v rodinné tradici a řemeslné ruční práci už od roku 1897.

Kvalita a udržitelnost

Náš nábytek z masivního dřeva vám vydrží po generace.

Lidský dotek a ruční práce

Každý náš výrobek projde pod rukama desítky lidí.

Rozumíme zdravému spánku

Již 30 let vyrábíme na míru ortopedické lamelové matrace SÁRA.

Naše služby od A do Z

Od návrhu interiéru až po vlastní dopravu a montáž po celé ČR a SR.