Menu
zavřít

Letos slavíme 120 let od založení firmy!

12. Září 2017

Historie naší rodinné nábytkářské firmy JELÍNEK se začala psát již v roce 1897. Kvalitní nábytek z…

Letos slavíme 120 let od založení firmy!

Historie naší rodinné nábytkářské firmy JELÍNEK se začala psát již v roce 1897. Kvalitní nábytek z masivního dřeva začal vyrábět už náš prapraděda a v této tradici pokračujeme již přes 120 let – to už je úctyhodná doba, která řadí naši firmu k nejstarším firmám nejen v České republice, ale také v celé Evropě. Ponořte se s námi do doby našich předků a objevte příběh, jak to všechno začalo…

 

Začátky v roce 1897

Zakladatelem firmy byl Josef Volek (1874 – 1945), stolař pocházející z Horní Bečvy.
V roce 1897 si otevřel stolařskou živnost, kterou v květnu 1900 přenesl do Vigantic a později do Valašského Meziříčí. Na Palackého ulici vybudoval ze stolařské dílny novou provozovnu na výrobu nábytku, která patřila koncem dvacátých let k úspěšným podnikům. Mnozí z pracovníků byli absolventy Odborné školy pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a dovedli ze dřeva vyrobit dokonalé umělecké kusy nábytku podle přání a vkusu zákazníka. Stylovým uměleckým nábytkem firmy Volek byly zařízeny banky, úřady, pojišťovny i soukromé byty. Na modernizaci a rozšíření provozu si pan Volek vzal v roce 1926 vysoký úvěr u místní Spořitelny. V době hospodářské krize však nebylo dost zakázek a firma nemohla plnit finanční závazky vůči Spořitelně. Ta v roce 1933 ukončuje její činnost a později v roce 1938 celý objekt na Palackého ulici zabavuje a prodává městu. Z továrny na výrobu uměleckého nábytku se měl stát městský chudobinec.

    

Období první republiky

Jindřich Jelínek (1896 – 1979) nastoupil do firmy Volek na počátku 20. let.
Brzy se stává jedním z předních zaměstnanců podniku a majitel Josef Volek schopnému mladíkovi rád dává za manželku jednu ze svých tří dcer. V době úpadku nábytkářské provozovny ve třicátých letech si Jindřich Jelínek otevírá vlastní stolařskou živnost a kvalitními výrobky si brzy zajišťuje odbyt. V roce 1938 za obětavé a nezištné podpory majitele pily ve Valašském Meziříčí Jiřího Křižana a pochopení městské rady, získává Jindřich Jelínek k velké radosti Josefa Volka rodinný majetek zpět. Stává se šéfem firmy „Jindřich Jelínek – výroba nábytku“, která navazuje na kvalitní práci mistra Volka. Jindřich Jelínek měl pro podnikání talent. Jeho další vlastnosti – spolehlivost, pracovitost, zručnost a určitá prozíravost – ho předurčovaly k úspěchu. Koncem třicátých let je firma pod jeho vedením (přes těžkou situaci ve světě) na vzestupu, postupně jsou splaceny všechny pohledávky a zůstává i na potřebné investice do zařízení.

    

Komunistický režim a znárodnění firmy

Po skončení II. světové války se Jindřich Jelínek chystal na už dříve plánované rozšíření výroby. K tomu však nedošlo, neboť po roce 1948 je na podnik uvalena národní správa a od roku 1951 tady hospodaří Lidové nábytkářské družstvo, jež přijalo manžele Jelínkovy za své zaměstnance a dovolilo jim bydlet v kdysi jejich vlastníma rukama postaveném objektu. V roce 1957 zemřela Jindřichova manželka Božena. Syn Vlastimil našel nové působiště v Praze, dcera Jindřiška se odstěhovala do Havířova. Jindřich Jelínek zůstal ještě několik let ve Valašském Meziříčí. Až na sklonku svého života odešel do domova důchodců v Ostravě, kde v roce 1979 zemřel.

    

Zrekonstruováno, dostavěno, oddech, nádech…

Na 40 let byla přerušena činnost firmy JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o. Zpřetrhány byly veškeré obchodní kontakty a vazby z původní firmy. Přesto se vnukové Jindřicha Jelínka rozhodli pokračovat v rodinné tradici a po vyřízení restituce v roce 1991 začali usilovně budovat již zaniklou firmu. V důsledku komunistického režimu, kde prioritou nebyla kvalita, ale kvantita, se měnil charakter výroby z uměleckého na ryze účelový a mistrovské řemeslo se postupně vytrácelo. Byly zpřetrhány veškeré obchodní kontakty a vazby původní firmy. Přesto se vnukové Jindřicha Jelínka rozhodli pokračovat v rodinné tradici a po vyřízení restituce v roce 1991 začali usilovně znovu budovat již zaniklou firmu. Aby mohlo být započato s novou výrobou, byla provedena rekonstrukce truhlářské dílny. Po odzkoušení prvních prototypů se firma snažila prorazit na trh s novými výrobky z vrstveného ohýbaného dřeva a s úplnou novinkou na našem trhu ortopedickým lamelovým roštem s matrací. Postupně přibývá spokojených zákazníků a jméno firmy, která má ve svém logu „jelínka“ se stává známé.

    

    

 Současnost

V roce 2010 byla postavena nová výrobní hala na Masarykově ulici ve Valašském Meziříčí, abychom byli schopni uspokojit požadavky zákazníků a partnerů. Dnes máme více jak 75 zaměstnanců, kteří se snaží spolu s námi dodržet zásadu našich předků: „Poctivou prací získat důvěru zákazníků.“

   

Naše vize

Naším posláním je vyrábět kvalitní výrobky ze dřeva a pokračovat tak v rodinné tradici od roku 1897. Spojením moderní technologie a řemeslné ruční práce chceme vytvářet vysokou přidanou hodnotu v domovech našich zákazníků. Hodnotu, která vydrží po generace.

V krvi nám už 5 generací od založení firmy koluje vášeň pro dřevo a pro poctivou řemeslnou práci, promítnutou do každého detailu. Dávat dřevu tvar a dělat tím lidem radost nás naplňuje, protože víme, že to děláme opravdu poctivě a dobře. Na kolekcích spolupracujeme s uznávanými českými i zahraničními designéry a získali jsme již mnohá ocenění. Chceme našimi výrobky vytvářet domov, ve kterém je radost bydlet.

    

    

Děkujeme za Vaši přízeň

Děkujeme všem našim zákazníkům a obchodním partnerům, kteří oceňují řemeslnou práci a podporují nás tak v pokračování naší rodinné nábytkářské tradici. Jste to totiž vy, díky komu můžeme dělat to, co nás baví.

Daniel, Tomáš, David Jelínkovi
a celý tým firmy JELÍNEK

 

Podívejte se, jak jsme náš příběh vyprávěli pro pořad Vyrobeno v Česku:

 

 

 

 

Hodnoty, na kterých si zakládáme

Proč si udělat radost u nás

Vyrobeno na Valašsku

Pokračujeme v rodinné tradici a řemeslné ruční práci už od roku 1897.

Kvalita a udržitelnost

Náš nábytek z masivního dřeva vám vydrží po generace.

Lidský dotek a ruční práce

Každý náš výrobek projde pod rukama desítky lidí.

Rozumíme zdravému spánku

Již 30 let vyrábíme na míru ortopedické lamelové matrace SÁRA.

Naše služby od A do Z

Od návrhu interiéru až po vlastní dopravu a montáž po celé ČR a SR.