• Home
  • Blog
  • 5 tips on how to create a healthy and pleasant environment at home

5 tips on how to create a healthy and pleasant environment at home

25. November 2021 Healthy living

We spent last winter mostly at home due to government measures. The doors of many shops, restaurants and cultural events have closed. Whoever could, worked at the home office or had time off. The more we realized how important it is to create well-being at home. We said goodbye to the last warm days, pulled out woolen socks, a cocoa mug, scented candles and books. That is why we should focus on creating a pleasant and healthy home environment, which is particularly important at this time. So what do you think to make you feel at home? Take a look at 5 basic tips on how to create healthy living.

5 tips on how to create a healthy and pleasant environment at home

1. Přírodní materiály jsou základ

Dřevo působí velmi příznivě na lidskou psychiku. Podobně jako ostatní přírodní materiály, jako je kámen či ratan. Tyto prvky navíc nádherně zútulní a provoní interiér. Zaměřte se na přírodní nábytek i dekorace. Dřevěný nábytek z masivu je příjemný na dotek i na pohled, voní a má spoustu zdravotních benefitů. Vyhněte se pokud možno nábytku z dřevotřísky. Často obsahuje různé druhy chemikálií, lepidel a laků, které se postupně uvolňují do ovzduší a mohou být nebezpečné pro vaše zdraví. 

V nábytkářském sektoru mezi nimi dominuje formaldehyd. Mnohočetné využití našel ve výrobě plastů, lepidel, kosmetiky, dezinfekce a textilu, přičemž celá ¼ jeho produkce připadá na výrobu lepidla na dřevo

Proto se raději zaměřte při výběru vašeho interiéru na kvalitní dřevěný nábytek z masivu, který uklidňuje, voní a přináší radost místo zdravotních problémů. U nás u JELÍNKA vyrábíme nábytek pouze z přírodního dřeva bez nebezpečných chemikálií. Zajímá vás, jak se nábytek z masivního dřeva vyrábí? Jak se z jednoho kusu stromu stane třeba dřevěná postel vonící po borovici? Nahlédněte k nám.  

2. Udělejte si prostor

Protože čím víc prostoru si kolem sebe uděláte, tím se budete cítit lépe. Vybudujte si dostatek místa mezi stropem a podlahou a nepřehánějte to s dekoracemi, aby nevznikal dojem “přeplácanosti”. Interiér kombinujte pokud možno s kovem, sklem, betonem či materiály na bázi dřeva (splňující emisní třídu E0, E1 či CARB). Vyhněte se raději laciným dekoracím z plastu a umělých materiálů. Vzdušný interiér s přírodními materiály působí čistě, elegantně a budete se v něm cítit dobře.

Bed AMANTA DUB/ olej NATUR | JELÍNEK – nábytek a matrace

3. Světlo a biorytmy

Během dne nezapomínejte na dostatek denního světla. Roztáhněte závěsy či žaluzie a pusťte do pokoje co nejvíc slunce a světla. Díky tomu nastartujete vaši pracovní aktivitu a energii. V pozdních odpoledních a večerních hodinách se naopak obklopte příjemným a uklidňujícím teplým světlem. Nedráždí oči tak jako modré zářiče monitorů, televizí a mobilů a připravuje tělo na zklidnění a spánek. Pokud často pracujete doma na home office a nedaří se vám “vypnout” a rychle usnout, inspirujte se tipy ke zdravému spánku.

Na to, zda se člověk vzbudí ráno čilý a odpočatý, má rozhodující vliv právě choosing the right mattress. Ortopedické lamelové matrace z collection SARA SPIRIT jsou vyrobeny z kvalitních, zdravotně nezávadných materiálu. Díky správnému podepření těla při spánku a dokonalému odvádění tělesné vlhkosti nabízejí velmi komfortní spánek. Tvrdost či měkkost matrace si můžete zvolit podle své váhové kategorie, a to i v průběhu používání matrace. Přemýšlíte, jakou matraci si vybrat? Podívejte se na naše video s jednoduchými tipy.

4. Čistý vzduch

Pravidelné větrání a výměna vzduchu jsou velmi důležité pro zdravé prostředí. Větrejte tedy tak často, jak je to možné. Ačkoli nikdo z nás nechce „topit pánubohu do oken“, je výměna vzduchu v místnostech nutná. A to nejen kvůli rostoucí koncentraci formaldehydu, který se například objevuje v dřevotřískovém nábytku, podlahách, kobercích či závěsech, ale i CO2 a dalších látek. Máte-li domácnost vybavenou tzv. řízenou výměnou vzduchu, máte vyhráno. Pokud ne, otevřete párkrát za den alespoň na 5 minut okno dokořán a pořádně si vyvětrejte. 

Postel FLABO s dřevěným čelem DUB/ olej NATUR | JELÍNEK – nábytek a matrace

5. Pořiďte si rostliny

Rostliny tvoří útulný interiér, čistí vzduch, působí skvěle na naši psychickou pohodu a navíc dokáží pohlcovat formaldehyd. Mezi takové patří například chryzantémy, gerbery, dracény, palmy, fíkusy, filodendrony či například ledviníky. Domácnost zútulníte a navíc se částečně zbavíte nežádoucích látek.

 

Žít podle well-being

Co znamená pojem well-being? Je to termín, který označuje stav lidského prožívání a hodnocení sebe sama a okolního světa. Pojem je často spojován právě v souvislosti se zdravým bydlením. Prostředí, ve kterém žijete, vás velmi ovlivňuje, a pokud se v něm chcete cítit dobře, zkuste se zaměřit na pár věcí. 

Hlavní roli v interiéru hraje nábytek z kvalitních přírodních materiálů, příjemné i funkční osvětlení, živé rostliny i dobré rozmístění všech interiérových prvků. V neposlední řadě pak také vaše osobní věci a dekorace, které vás dobře naladí a potěší. 

Interiér by měl být nadčasový, jen tak docílíte toho, že se rychle neokouká a nepřestane vás bavit. 

Living wall FLABO DUB/ olej NATUR | CANDY sofa s konferenčním stolkem PICK

Na co nezapomenout při zařizování interiéru?

  • Vybírejte primárně nábytek z masivního dřeva. Interiér kombinujte s kovovými, skleněnými a betonovými prvky, nebo s materiály na bázi dřeva.
  • Světlo. Během dne pusťte do interiéru co nejvíc slunce a denního světla. V noci se obklopte žlutým světlem a minimalizujte modré (monitor, mobil, televize). Vypěstujte si zdravé spánkové návyky – žluté světlo před spaním, ticho, kvalitní matrace. A probouzejte se odpočatí a fit. 
  • Čistý vzduch. Větrejte tak často, jak je to možné. Otevřete párkrát za den alespoň na 5 minut okno dokořán a pořádně si vyvětrejte. V místnostech ideálně nekuřte.
  • Pořiďte si rostliny, které pohlcují CO2 a formaldehyd. Mezi takové patří chryzantémy, gerbery, dracény, palmy, fíkusy, filodendrony či například ledviníky. Domácnost zútulníte a navíc se částečně zbavíte nežádoucích látek.

Máte již představu, jak by měl váš interiér vypadat, ale i přesto si některými detaily nejste jistí? Inspirujte se naší galerií.

Nebo si chcete ujasnit, co se vám líbí a co ne přímo v praxi? Můžete se obrátit na interiérového designéra, který vám profesionálně poradí a vytvoří realizaci příjemného domácího prostředí na míru. Vyzkoušejte 3D návrh interiéru zdarma.

The care we rely on

Why should you buy furniture from us?

We provide an above-standard 5-year warranty on all furniture and mattresses.

We provide above standard
5 year warranty on all
furniture and mattresses.

We suffer from quality workmanship even in places that are not visible.

On quality workmanship
we suffer even in places
which are not visible.

Even after the end of the warranty, we continue to provide service and will come to you at any time.

Even after the warranty expires
we continue to provide service at
we will come to you.

We make furniture from solid wood without toxic substances.

We make furniture
of solid wood
and free of toxic substances.