Chest of drawers MICHAELA N2DD
The MICHAEL A luxury bedroom is designed to perfection. Timeless design combines with useful properties such as strength, stability and top processing of solid wood.
- Delivery time 8-10 weeks. info
The MICHAEL A luxury bedroom is designed to perfection. Timeless design combines with useful properties such as strength, stability and top processing of solid wood.
A characteristic element of the MICHAELA collection are slightly rounded edges and designer handles on the doors and drawers.
The chest of drawers is a suitable addition to MICHAEL's bedroom.
• made of solid wood
• bodies of beech chests of drawers, bookcases and bedside tables are made of dimensionally stable slats veneered with natural beech veneer
• cabinet bodies are made of dimensionally stable slats veneered with natural veneer
• oak chests of drawers, bookcases and bedside tables are made of continuous solid jointing
• the backs of wardrobes, chests of drawers, bedside tables and bookcases are made of beech or oak plywood
• the interior parts of the furniture are always adjusted according to the selected shade
| Collection | MICHAELA |
| Chest of drawers type | |
| External width | 103 cm |
| Height | 90 cm |
| External depth | 47 cm |
| Guarantee | 5 years |
| Tailor-made adjustments | are possible |
| Custom surface finish | is possible |
| Weight | 56.5 kg |
| Number of packages | 1 |
| Delivery and assembly | are possible |