TEDA levitating bed
By combining traditional carpentry and upholstery crafts, a new TEDA bedroom of the same name was created in cooperation with the TEDA design studio.
- Delivery time 8-10 weeks. info
- Bedroom TEDA is exposed in 6 showrooms
By combining traditional carpentry and upholstery crafts, a new TEDA bedroom of the same name was created in cooperation with the TEDA design studio.
Do you sometimes like to curl up in bed to read and relax during the day? The robust and comfortable TEDA bed made of solid wood will be the reason why you will not want to leave your bedroom. Durable construction and carefully processed wood guarantee strength and a unique appearance. The individual parts of the bed are connected smoothly and cleanly so that the bed looks great and at the same time serves you for many years. The sides of the bed are softened by a thin cut line , which sensitively divides the large area of solid wood. The drawing of solid core ash or rustic oak gives the bed a "wild" natural look.
The impressive upholstered headboard composed of removable upholstered panels is a pleasure not only to look at, but also to touch. Its height guarantees pleasant support even when sitting and gives the entire bed an elegant look.
Storage space is created in the TEDA bed by inserting the side parts and the bottom to the beveled base. The bottom of the storage compartment lies on the ground. A part of the TEDA bed with storage space is a fitting for tilting from the side. The storage space can be combined with all grates in the frame (except for the spruce grate).
All types of our slats are suitable for the TEDA bed. If you choose the option of a bed with storage space, it cannot be combined with a spruce slat from our offer. For greater convenience and comfort in bed, we offer positioning grids. Slats are not part of the bed.
The photo shows the TEDA 180 x 200 cm solid ash bed in HONEY oil with bedside tables.
| Collection | TEDA |
| Type of bed | double bed |
| Internal dimension for the mattress | 180 x 200 cm |
| External width | 278 cm |
| External length | 220 cm |
| Bed height | 47 cm |
| Headboard height | 101 cm |
| Possibility of storage space | yes (as part of the bed) |
| Guarantee | 5 years |
| Tailor-made adjustments | are possible |
| Custom surface finish | is possible |
| Delivery and assembly | are possible |
| Weight | 116 kg |
| Number of packages | 5 |