JELÍNEKBlogTipy a triky10 zásad zdravého spaní

10 zásad zdravého spaní

Kvalitní spánek je důležitým základem naší energie a dobré nálady během dne. Stejně tak velice úzce souvisí s naším dobrým zdravotním stavem. Pokud se tedy chcete během spánku cítit pohodlně a zároveň si skutečně dobře odpočinout, je důležité se řídit několika zásadami zdravého spaní.

10113877_l

Desatero zdravého spaní

1. Anatomicky správná podpora těla

Matrace musí dostatečně pevně a přitom citlivě zkopírovat tvar těla v jakékoliv poloze a správně jej podepřít. V poloze na boku tak zůstává osa páteře rovná, při ležení na zádech ve svém přirozeném fyziologicky zakřiveném tvaru.

 

2. Matrace musí „dýchat“

Materiály v matraci musí být prodyšné a zaručit tak dostatečnou výměnu vzduchu. Také je důležité, aby i konstrukce matrace poskytla prostor pro odvětrávání vlhkosti. Pokud jsou materiály a konstrukce matrace neprodyšné, může se vytvářet nežádoucí vlhké prostředí pro roztoče, bakterie a plísně.

 

3. Správná tvrdost matrace na míru uživatele

Při výběru matrace myslete na to, aby ji bylo možno přizpůsobit hmotnosti uživatele. Jedině tak dokáže matrace optimálně reagovat na Vaši váhu a tělo správně podepře v jeho křivkách. 

 

4. Dostatečný prostor pro spánek

Pohodlný spánek vyžaduje dostatečně velký lehací prostor. Délka lůžka by měla přesahovat výšku postavy minimálně o 20 centimetrů, ideální šíře jednolůžka je 90 centimetrů (dvoulůžko min. 160 cm).

 

5. Matrace by měla být pevně fixována v posteli

Lehací plocha by měla být fixována (např. bočnicemi), abyste v noci z lůžka nesklouzávali. Odborníci doporučují zapustit spodní hranu matrace nejméně 5 cm pod horní hranu bočnice.

 

6. Snímatelný a pratelný potah

Pro správnou hygienu matrace je vhodné mít  snímatelné prací nebo omyvatelné potahy. Samozřejmostí by pak mělo být časté praní ložního prádla v teplotách nad 60°C.

 

7. Zdravotní nezávadnost materiálů

Veškeré použité materiály (rámy postelí, nosné rošty, matrace, lůžkoviny) musí být zdravotně nezávadné. Užití přírodních materiálů pomáhá svými vlastnostmi nejlépe navodit pocit útulného, klidného a bezpečného místa pro spánek.

 

8. Příjemná barevnost interiéru

Při výběru lůžkovin, postele a celého interiéru ložnice dejte přednost uklidňujícím nedráždivým barvám. 

 

9. Anatomický polštář

Anatomicky tvarovaný polštář citlivě podepře krční páteř. I ta nejlepší matrace ztrácí svůj význam, pokud ulehnete na naducané polštáře.

 

10. Čerstvý vzduch v ložnici

Jen ve větrané ložnici lze plnohodnotně odpočívat. Nezapomínejte na přirozený přísun čerstvého vzduchu – podpoří relaxační účinky spánku. Postel by také neměla být umístěna pod oknem (kde tzv. protahuje) ani v přímé blízkosti topného tělesa. Do ložnice by neměl pronikat vnější hluk nebo umělé světlo. 

 

Už jste vyzkoušeli naše matrace JELÍNEK?


Mohlo by Vás také zajímat

Píšeme pro Vás

Přečtěte si na našem blogu tipy, jak pohodlně a zdravě nejen spát, ale i bydlet.

Více

Design kolekce

Na našich kolekcích spolupracujeme s uznávanými designéry. Objevte jejich příběh!

Více

Ke stažení

Chcete v rychlosti porovnat různé varianty výrobků? Stáhněte si naše přehledné ceníky.

Více